Masz wybór – integracyjna czy zwykła?

spływ
Którą szkołę wybrać dla malucha – zwyczajną czy integracyjną? To trudna jak też ważka decyzja. A jak wygląda nauczanie integracyjne?
Dla kogo są klasy integracyjne? Dla uczniów nie w pełni sprawnych.

spływ
Autor: Wendy Cutler
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz czy tylko? Wielu rodzicieli zdrowych dzieci wyjątkowo zabiega o zapisanie dziecka do klasy integracyjnej. Z jakiego powodu? Mówią, iż w klasie integracyjnej maluchy nauczą się tolerancji oraz szacunku dla drugich, niezależnie od ich mądrości, wyglądu i sprawności. Pragną bowiem, aby ich dzieci były nie tylko asertywne, lecz także pełne empatii. Idzie więc o integracje z niepełnosprawnymi dziećmi.
Jak wygląda normalny dzień? Zdarza się, iż w klasie integracyjnej dzień jest inny niż w zwyczajnej klasie, bowiem więcej się w niej dzieje – niejako – obok lekcji. Bywa, iż jest po prostu więcej hałasu jak też rozgardiaszu. Czasem zdrowe dziecko poświęcić musi swą wygodę na rzecz osoby nie w pełni sprawnej. W integracyjnej klasie zawsze należy myśleć o możliwościach i potrzebach niepełnosprawnego kolegi bądź koleżanki, choćby planując sportowe zawody, eskapadę za miasto czy też do kina. Niepełnosprawne dzieci są pod opieką pedagoga szkolnego, lecz nie oznacza to, iż nie są wywoływane do tablicy przez prowadzącego nauczyciela. Dzieci zdrowe z kolei zawsze mogą liczyć na wsparcie pani pedagog.

Należy pamiętać, że w integracyjnej klasie każdy z uczniów ma takie same obowiązki i prawa z zastrzeżeniem, że każdy jest indywidualnością mającą różne psychofizyczne możliwości. Klasa integracyjna to dobry wybór.