Na wyprawę dobrze jest się zaopatrzyć w bieliznę termoaktywną

Kanikuła sprzyja odpoczywaniu. Przeróżnie rodacy wypoczywają. Da się ludzi podzielić zasadniczo na dwie skrajne społeczności. Jedni wolą smażyć się na leżaku i leniuchować. Przeciwna im grupa uwielbia ruch. Relaksują się szalejąc na rowerach, pływając czy zwiedzając doliny. Ta druga społeczność potrzebuje specjalistycznego sprzętu, przykładowo slipów termoaktywnych.

odzież termoaktywna

Źródło: http://www.sport-shop.pl/

Od czasu do czasu na urlopie gna mnie w Bieszczady albo na dłuższe wycieczki poznawcze. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy dusi mnie tęsknota za dzieciństwem. Wspominam wycieczki z harcerzami Szlakiem Orlich Gniazd. Wspominam wówczas piosenkę turystyczną, w której bohater tęskni za czasem gdy podróżował z plecakiem. Mnie od czasu do czasu też tak ciągnie w podróż. Trzeba powiedzieć, że wędrówki dawne w znaczny sposób odróżniają się od tych współczesnych. I nawet nie chodzi o jakość dróg, czy o komfortowe szynobusy. Zmienił się sposób podróżowania, i to we wszystkich szczegółach, od momentu przygotowywania wyprawy, aż po właściwą wyprawę. Dawniej starczyło ubrać najmocniejsze spodnie jakie wisiały w komodzie, flanelową z trwałego materiału bluzę albo mundur, na to wszystko sztormiak. Na wierzch plan podróży, do plecaka odrobinę szpargałów. I gotowe. Współcześnie już planowanie wycieczki jest karkołomne, do lamusa przechodzi tradycyjna mapa. Współcześnie wykorzystujemy GPS.

Zmieniły się też podróżnicze rzeczy. Nie zmieniła się jedyna zasada: przyodziewania się na tak zwaną cebulkę. Polega to na tym, że ubieramy kilka warstw ubrania, tak by bez problemu i szybko dopasować się do zmiennych czynników pogodowych. Dlatego blisko skóry ubieramy majtki termoaktywne. Kolejna warstwa odzieży zależy już od tego, jakiego typu gimnastykę przewidujemy. Gdy wybieramy się na przejażdżkę rowerową, wystarczy nam kask na głowę, spodenki termoaktywne, dobre obuwie i już. Gdy zaś wybieramy się w trudny teren, potrzebne będą solidne martensy. Bardzo ważne również powinny być bardzo dobre wygodne termiczne spodenki. Wspomniane ubrania termoaktywne mają utrzymywać komfort cieplny osoby ćwiczącej. Usuwają one pot na zewnątrz, z daleka od skóry, a jednocześnie doprowadzają tlen. Żeby odzież termoaktywna prawidłowo spełniała swoją funkcję powinna być dopasowana do ciała. Poza tym garderoba termoaktywna jest uszyta metodą bezszwową, w związku z tym nie sprawia niewielkich obtarć skóry, co niekiedy ma miejsce podczas używania tradycyjnej garderoby. A więc – w góry!