Kaszuby jako urocza kraina na Pomorzu, mająca wiele do pokazania

Kaszuby to urocza kraina na Pomorzu, posiadająca sporo do zaoferowania, szczególnie jednak wabiąca urodą krajobrazu, oczkami jezior, cudownymi lasami, spokojem i ciszą. Idealne dla tych, którzy potrzebują uciec od miasta.

Krajobraz Kaszub tworzy się z piaszczystych, szerokich plaż na wybrzeżu, ślicznych lasów, również licznych jezior. Kaszuby każdym kojarzą się nie tylko z naturą, ale także z rozliczną tradycją miejscowych obyczajów i fascynującym, barwnym folklorem.

festiwale

Autor: GoToVan
Źródło: http://www.flickr.com
Bieganie

Autor: ASICS
Źródło: ASICS
atmosfera

Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
Na Kaszuby powinno się pojechać nie tylko w czasie wakacyjnym. Święta na Kaszubach to szansa uczestnictwa we wspaniałych zwyczajach, które są niezmiennie pielęgnowane. Święto Bożego Narodzenia na Kaszubach to moment niezwykle ważny. W Wigilię ludzie starają się wstrzymać od posiłków, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnej wieczerzy. Jest ona postna i na ogół liczy dwanaście potraw, w skład których wchodzą różne płody rolne, groch, fasolka, mak, suszone grzyby, owoce, kapusta, kartofle, ryby. Rarytasem wilijnym jest karp, lub śledź. Jednym ze świątecznych obyczajów jest gwiazdka. W kolorowym korowodzie przebierańców, jaki odwiedza domy uczestniczy parę, albo kilkanaście osób. Ten zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk obrzędowych, jakie miały zapewnić sukces, dobre plony i płodność. Wedle przesądów Kaszubów noc wigilijna obfituje w różne cuda. woda w stawach, jeziorach, potokach zamienia się na chwilę w wino, a zwierzęta rozmawiają ze sobą ludzkim głosem.

Do cały czas żywych obrządków Kaszub należą zwyczaje sobótkowe w postaci zabaw tanecznych przy ogniskach wypalanych najchętniej na wzgórzach nad jeziorami.