Kaszuby jako urocza kraina na Pomorzu, mająca wiele do pokazania

festiwale
Kaszuby to urocza kraina na Pomorzu, posiadająca sporo do zaoferowania, szczególnie jednak wabiąca urodą krajobrazu, oczkami jezior, cudownymi lasami, spokojem i ciszą. Idealne dla tych, którzy potrzebują uciec od miasta.

Krajobraz Kaszub tworzy się z piaszczystych, szerokich plaż na wybrzeżu, ślicznych lasów, również licznych jezior. Kaszuby każdym kojarzą się nie tylko z naturą, ale także z rozliczną tradycją miejscowych obyczajów i fascynującym, barwnym folklorem.

festiwale
Autor: GoToVan
Źródło: http://www.flickr.com
Bieganie
Autor: ASICS
Źródło: ASICS
atmosfera
Autor: Maria Eklind
Źródło: http://www.flickr.com
Na Kaszuby powinno się pojechać nie tylko w czasie wakacyjnym. Święta na Kaszubach to szansa uczestnictwa we wspaniałych zwyczajach, które są niezmiennie pielęgnowane. Święto Bożego Narodzenia na Kaszubach to moment niezwykle ważny. W Wigilię ludzie starają się wstrzymać od posiłków, dopiero po zachodzie słońca zasiadają do wspólnej wieczerzy. Jest ona postna i na ogół liczy dwanaście potraw, w skład których wchodzą różne płody rolne, groch, fasolka, mak, suszone grzyby, owoce, kapusta, kartofle, ryby. Rarytasem wilijnym jest karp, lub śledź. Jednym ze świątecznych obyczajów jest gwiazdka. W kolorowym korowodzie przebierańców, jaki odwiedza domy uczestniczy parę, albo kilkanaście osób. Ten zwyczaj nawiązuje do dawnych praktyk obrzędowych, jakie miały zapewnić sukces, dobre plony i płodność. Wedle przesądów Kaszubów noc wigilijna obfituje w różne cuda. woda w stawach, jeziorach, potokach zamienia się na chwilę w wino, a zwierzęta rozmawiają ze sobą ludzkim głosem.

Do cały czas żywych obrządków Kaszub należą zwyczaje sobótkowe w postaci zabaw tanecznych przy ogniskach wypalanych najchętniej na wzgórzach nad jeziorami.