Co trzeba wziąć ze sobą wybierając się na wycieczkę w góry?

dom wielorodzinny
Dzisiaj niezwykle dużo osób uwielbia wyjeżdżać w góry. Może to być dłużej trwający urlop albo kilkudniowy wyjazd. Na każdy z nich trzeba się stosownie przygotować, gdyż góry to bardzo trudny teren i dla początkującego zdobywcy gór może skończyć się bardzo źle.

dom wielorodzinny
Autor: INTEGER S.A.
Źródło: INTEGER S.A.
Osoby, które właśnie rozpoczynają swoje górskie wędrówki, są często narażone na przeróżne nieprzyjemne sytuacje. Obecnie też mogłoby dojść do dramatycznej sytuacji, z powodu nieznajomości górzystych realiów i reguł chodzenia po terenach górzystych. Turyści zazwyczaj zdają się na informacje zaczerpnięte od przypadkowych ludzi lub innych urlopowiczów. Zazwyczaj informacje te są niesprawdzone, a należałoby takie informacje sprawdzić chociażby na mapie czy też w przewodniku. Dzisiejsze przewodniki i mapy ułatwiają podjąć decyzję, który rejon wybrać na wycieczkę i poza tym dostarczają one dużo informacji, również o trudnościach, jakie mogłyby nas spotkać na danym terenie. Wybierając się na wycieczkę, należałoby zaopatrzyć się w górskie buty. Na wymagającą wycieczkę nie można by pójść w zwykłych tenisówkach. Trzeba mieć w pamięci, że warunki pogodowe w górach są bardzo zmienne. Może być śliczne słońce, ale za chwilkę może spaść ulewa. Należałoby posiadać ze sobą właściwą odzież, która w razie zmiany aury, ochroni nas przed przemarznięciem.
Istotne jest, aby górskie obuwie zapewniało stopom dobrą przyczepność do podłoża oraz nieprzemakalność. Najlepiej by było, jakby buty miały wytrzymałą podeszwę. Miękka podeszwa przenosi na stopy wszystkie nierówności. Może być to bolesne i niekomfortowe. Jeśli kupujemy górskie buty, musimy brać pod uwagę porę roku czy też panujące warunki atmosferyczne. Należałoby przed wędrówką obuwie rozchodzić, żeby stopa już do nich była przyzwyczajona. Dzięki temu nie nabawimy się odcisków. W plecaku należy mieć obuwie, które będziemy mogli wykorzystać na wypadek noclegu w jakimkolwiek schronisku. Tutaj znakomicie będą sprawdzać się odporne na działanie wody klapki.

Pamiętając o tym, że aura w górach może zmienić się niezwykle często, warto posiadać ze sobą rękawiczki i czapkę oraz zapasowe skarpety. Rzeczy, jakich nie nakładamy od razu, warto mieć w plecaku. Latem dobrze posiadać czapkę z daszkiem.