Jak przekazać 1% podatku dla organizacji opp

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Ostatnio bardzo często mowa jest o konieczności przeznaczania 1% podatku za 2013 na rzecz różnego typu instytucji czy fundacji. Wciąż jednak wiedza o tym, jaki jest przebieg tego procesu, a zwłaszcza jak nieskomplikowane jest jego dokonanie, jest znikoma.

Składana corocznie przez każdego deklaracja rozliczeniowa z dochodów (w odniesieniu do osób fizycznych) stała się szansą do przeznaczenia pomocy finansowej na wybrany cel. Od roku 2003, kiedy to taka szansa zaistniała, liczba osób, które przekazały swój 1% dla opp ustawicznie wzrasta.

Wszyscy pragnący podarować jeden procent mogą znaleźć dodatkowe informacje w tej kwestii – np. na portalu Fundacja na ratunek dzieciom w chorobą nowotworową –OrganizacjeZ tematem wiąże się ściśle pojęcie „organizacje pożytku publicznego|organizacje pożytku publicznego”. Jest to termin wprowadzony w roku 2004 wraz z uchwaleniem ustawy o wolontariacie. Pod określeniem tym kryje się długa i nieustannie poszerzająca się lista spółek oraz organizacji pozarządowych. Na przykład w samym Wrocławiu istnieje takich 390. Zakres ich działalności jest bardzo rozległy. Można więc przekazać swój 1 procent podatku dla drużyny sportowej, schroniska dla zwierząt czy na rzecz ofiar klęsk żywiołowych. Spora część to fundacje oraz organizacje charytatywne. jedną z korzyści płynących z posiadania statusu organizacji pożytku publicznego jest zwolnienie z obowiązku płacenia niektórych podatków, jak również zwolnienie z opłat sądowych i skarbowych.

Jak przekazać?Przekazanie 1% podatku nie niesie za sobą obecnie znacznychproblemów. Należy wypełnić właściwy formularz PIT, wpisując dane wybranej organizacji pożytku publicznego, w tym jej KRS. Później gotowy formularz dostarcza się do urzędu skarbowego lub wysyła pocztą. oprócz metody „tradycyjnej istnieje także inna, dostosowana do współczesnego użytkownika, czyli „PIT on-line”. Rozliczanie PIT 2013 powinno zakończyć się do 31 stycznia, 28 lutego lub 30 kwietnia 2014 roku, w zależności od rodzaju składanej deklaracji. Należy pamiętać, by dokonać wcześniej wyboru celu, na który przekazuje się swój 1 procent. Po wpisaniu w Google „PIT przez internet” otrzymać można bardzo wiele wyników. W większości przypadków są to strony internetowe zawierające porady, skąd można czerpać wiedzę o sposobie rozliczania za pomocą sieci. Dla wielu ludzi rozliczanie PIT jest skomplikowane. Rozliczanie on-line umożliwia dokonanie tego bez wychodzenia z domu, a więc jest o wiele wygodniejsza. Dzięki temu także przekazywanie 1% podatku staje się łatwiejsze.