Gdy nadchodzi pora na spłacenie należności – na czym zasadza się windykacja długów i jak przebiega?

Otrzymanie pożyczki w dzisiejszych czasach jest niezwykle proste – dość często nie wymaga nawet pokazania dowodu tożsamości czy poręczenia. Właśnie dlatego coraz więcej osób podejmuje decyzję o skorzystaniu z tej opcji w czasie zakupu nowych sprzętów, nieruchomości i nie tylko. Niestety kłopot zaczyna się wtedy, gdy nie starczy nam środków na spłatę raty. Na czym zasadza się proces windykacji należności?

Windykacja stanowi pierwszy stopień procesu odzyskiwania należności przez wierzyciela i jest to sposób łagodny dla zadłużonej osoby (kontynuuj czytanie). Praca windykatora zasadza się bowiem na rozmowach i negocjacjach z dłużnikiem, w celu wypracowania kompromisu pomiędzy nim a kredytodawcą. Można zatem powiedzieć, że firmy windykacyjne są pewnego rodzaju mediatorami, którzy mają za zadanie rozpisać wraz z zadłużonym taki plan zapłaty należności, aby był on dla niego realny do wykonania. Jednocześnie muszą one jednakże brać pod uwagę interesy wierzyciela, gdyż to on jest ich zleceniodawcą. Windykacja nie może być jednak utożsamiana z innym sposobem odzyskiwania należności, a mianowicie z egzekucją komorniczą. Terminy te dotyczą bowiem całkowicie innych działań, a praca komornika polega na wykonywaniu całkowicie innych obowiązków. Firmy windykacyjne nie mogą np. ingerować w majątek dłużnika.
firma - przekrój

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com
Dłużnicy zazwyczaj doceniają trudy pracy (Rozglądasz się za rozwojową pracą? Zobacz oferty – praca biurowa warszawa) windykatora – z pewnością istnieje pokaźna lista dłużników, którzy dzięki jego staraniom uniknęli zlicytowania majątku przez komornika. Właśnie dlatego opłaca się podjąć z nim negocjacje i pozwolić, żeby pomógł nam w ułożeniu rozsądnego planu zapłaty długu. Brak współpracy ze strony dłużnika może bowiem spowodować niekorzystne konsekwencje. Co dzień do sądu trafia lista dłużników, którzy zrezygnowali ze współpracy z windykatorem i przeciwko którym składane są pozwy wzywające do zapłaty należności. Z tej perspektywy ingerencja windykatora okazuje się być korzystna

Należy jednakże mieć na uwadze, że windykator nie jest przedstawicielem prawa i nie dysponuje takimi możliwościami jak komornik. Gdy wykracza on poza swoje działania, mamy prawo poprosić o innego mediatora lub [szukasz pracy] zgłosić naruszenie prawa.