Jak opanować prywatne finanse?

Doświadczenie pokazuje, że nie umiemy kierować naszym budżetem domowym. Nie widzimy także konieczności, ażeby począć to czynić. Stąd wydajemy więcej niż trzeba, a oszczędzamy mniej, niż byśmy mogli.

I absolutnie nie wiadomo, co dzieje się z naszymi pieniędzmi.
Odstępstwem nie są tu nawet osoby, które z kapitałami mają do czynienia na co dzień, w swej pracy zawodowej: dyrektorzy finansowi, księgowi. Kłopot polega głównie na tym, że albo w ogóle nie panujemy nad transferem pieniędzy w naszym domowym budżecie, bądź panujemy wyłącznie do pewnej chwili. Raczej nikt nie ma kłopotów na etapie początkowym, zatem w momencie otrzymania comiesięcznego przychodu. Tutaj przeważnie jesteśmy w najwyższym stopniu kompetentni – dokładnie wiemy, jak wiele zarabiamy, dokładnie analizujemy Alior konto firmowe. W przypadku, gdy sami prowadzimy firmę, także zawsze dokładnie wiemy, jaki zysk wypracowaliśmy w danym miesiącu i jakie honorarium sobie wypłaciliśmy. Natomiast zapanowanie nad wydawaniem zarobionych pieniążków oraz mądre zagospodarowanie ewentualnych nadmiarów finansowych przychodzi nam niezwykle trudno. Na tym etapie najczęściej zaczynamy gubić się, zaś pod koniec miesiąca frapujemy się niekiedy, jak to się stało, że tak dużo wydaliśmy.

plakat filmowy

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejsze w tym wszystkim to pojąć, że nasz prywatny budżet zasługuje na to, ażeby prowadzić go jednakowo, jak budżet firmowy, a zatem gruntownie znać całą strukturę intrat oraz rozchodów – .

Po kilku miesiącach prowadzenia domowej rachunkowości będziemy już mogli dokładnie wskazać średni miesięczny pułap wydatków niezbędnych (rachunki, stałe opłaty) oraz przyjrzeć się bliżej innym wydatkom, dzieląc je na ważne (wikt, konieczne ciuchy, kursy (korepetycje matematyka kołobrzeg) lingwistyczne, szkolenia itd.) oraz mniej istotne (rozrywka, prasa, lektury, podróże itp.) Czasami okazuje się iż niezbędna jest Vivus pożyczka.