Grzybowo

Grzybowo to zaciszna wieś letniskowa leżąca w województwie zachodniopomorskim, 6 km na zachód od Kołobrzegu. Grzybowo jest dosyć specyficznie usytuowane na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0, 30 – 1, 00 m p.p.m.) . Grzybowo znajduje się w Strefie Chronionego Krajobrazu, gdzie obowiązują zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

domki

Autor: Eric Lamoureux
Źródło: http://www.flickr.com
W rejonach depresji grzybowskiej, morze bałtyckie tworzy akwen nazywany Zatoką Grzybowską. Zatoka ta ma długość siedmiu kilometrów i wcina się na głębokość ośmiuset metrów. Tutejsza nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest niesamowicie ciepła.

Grzybowo wyróżnia się również pięknymi, piaszczystymi plażami, które w najbardziej szerokich miejscach mają czterdzieści metrów. Na wydmach ciągnących się wzdłuż plaży rosną lasy sosnowe. Tworzą one sprzyjający mikroklimat, który ma leczniczy wpływ na drogi oddechowe.

Czy po przeanalizowaniu tego artykułu masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na omawiane zagadnienie? Jeśli tak, to prześledź link (https://www.skalnik.pl/blog/karkonosze-zima-5-szlakow-w-polskich-karkonoszach/), gdyż znajdziesz w tamtym miejscu nowe dane.

Na miejscowych plażach, szczególnie po burzach można znaleźć bursztyny, które wywalane są tutaj łącznie z glonami i skorupiakami. Jeden z odcinków tutejszej plaży wyznaczony został dla naturystów.

Do Grzybowa wczasowiczów przyciągają także interesujące imprezy na świeżym powietrzu. Należą do nich między innymi dwudniowy Jarmark Ceramiczny, w trakcie, którego organizowane są warsztaty ceramiczne, bednarskie, bębniarskie i plastyczne, a także Letnie Spotkania z Muzyką Klasyczną i Koncerty Kleryków Mariańskich odbywające się w tutejszym kościele. Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Dziwnów. Więcej informacji przeczytasz tutaj – obrzeżach Grzybowa i sąsiedniego Kostrzyna mieści się stadnina koni zobacz co proponuje konie skokowe sportowych, natomiast w oddalonym o trzy kilometry od Grzybowa Zieleniewie, rozciąga się kilkuhektarowy teren, nazywany Dzikim Zachodem. Mieści się tutaj wioska indiańska, miasteczko westernowe, mini ogród zoologiczny, place zabaw, stajnie, ogród, motel i kuchnia szeryfowej. Westernowe miasteczko oferuje takie atrakcje, jak: zabawy przy ognisku w ubiorach indiańskich lub kowbojskich, przejażdżki bryczką, koniem, wielbłądem lub na byku w ramach rodeo.

Przez Grzybowo przelatują liczne szlaki rowerowe, które są częścią trasy międzynarodowej. Jednym z najbardziej ciekawych jest szlak Bocianich Gniazd, przebiegający przez okazałe torfowiska ze znikającymi jeziorkami i wilgotny las mieszany sosnowo – dębowy będący rzadkością na terenach wydmowych. Atrakcyjny jest również szlak biegnący z Dźwirzyna do Gąsek, gdzie znajduje się zabytkowa latarnia i gotycki kościół z XV w., a także szlak wiodący do jeziora Lesko gdzie swoje schronienie znalazły liczne, interesujące ptaki. Wczasowicze częstokrotnie korzystają również z tutejszych szlaków spacerowych, biegnących wśród sosnowo – dębowych lasów i wkoło wspomnianego jeziora Resko.

Od zachodu i północy Grzybowo otoczone jest przez Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski. Zamiarem jego utworzenia była ochrona siedemnastu cennych siedlisk przyrodniczych, między innymi bagiennych solnisk nadmorskich, nadmorskich wydm białych i szarych lasów lęgowych, nadmorskich zarośli wierzbowych, grądów subatlantyckich oraz niegłębokich ujść rzek. Na terenie Trzebiatowsko – Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Roby”, „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie”, „Stramniczka” i „Jezioro Liwia Duża”. Na zachód od Grzybowa występuje też obszar specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.